
Umorzenie długu to dla wielu osób początek nowego życia – ale warto zadbać o to, by mieć na to dowód. Niezależnie od tego, czy dług został umorzony przez wierzyciela, sąd w postępowaniu upadłościowym, czy w ramach ugody – zawsze powinieneś uzyskać potwierdzenie. Taki dokument może być niezbędny w przyszłości, np. przy próbie wzięcia kredytu, usunięcia wpisu z rejestru dłużników lub w razie błędów w bazach danych.
Umorzenie długu przez wierzyciela – jak wygląda potwierdzenie?
Jeśli dług został częściowo lub całkowicie umorzony na mocy ugody lub dobrowolnej decyzji firmy windykacyjnej, banku czy operatora, powinieneś otrzymać pisemne potwierdzenie. Może to być:
- pismo potwierdzające zawarcie ugody i zakończenie sprawy,
- potwierdzenie salda zerowego,
- oficjalne zaświadczenie o umorzeniu należności.
Najlepiej, by dokument zawierał dane wierzyciela, Twoje dane, numer sprawy lub umowy, kwotę umorzoną i informację, że dług został uznany za zamknięty.
Umorzenie w toku upadłości konsumenckiej
Jeśli sąd ogłosił Twoją upadłość i doszło do wykonania planu spłaty albo sąd uznał, że nie jesteś w stanie nic spłacać, wydaje postanowienie o umorzeniu zobowiązań. To oficjalny dokument sądowy, który otrzymujesz listownie lub przez pełnomocnika. W nim znajdziesz listę umorzonych zobowiązań i podstawę prawną.
Warto mieć go w wersji papierowej oraz cyfrowej. Może się przydać np. przy usuwaniu negatywnych wpisów z BIK czy BIG.
Co jeśli nie otrzymałem potwierdzenia?
Jeśli minęło kilka tygodni od momentu spłaty lub ugody, a nie dostałeś żadnego pisma – skontaktuj się z wierzycielem lub syndykiem. Masz pełne prawo zażądać wydania dokumentu potwierdzającego zakończenie sprawy. Dobrze, jeśli robisz to mailowo – zostaje ślad kontaktu.
Czy potwierdzenie umorzenia usuwa wpisy z rejestrów?
Nie automatycznie. Nawet po umorzeniu długu musisz zadbać o to, by wpisy w BIG, KRD czy innych rejestrach zostały usunięte. W tym celu składasz wniosek o wykreślenie – dołączając potwierdzenie umorzenia.
Potwierdzenie umorzenia długu to dokument, który powinieneś mieć zawsze pod ręką. Może pochodzić od wierzyciela, sądu lub syndyka – i jest Twoim zabezpieczeniem na przyszłość. Zadbaj o jego treść, formę i archiwizację. W razie problemów z odzyskaniem – nie bój się upomnieć. To Twoje prawo.