Zadłużenie Polaków w bankach wciąż rośnie. Według raportu Komisji Nadzoru Finansowego, na koniec III kwartału 2022 roku dług konsumentów wyniósł ponad 172 miliardy złotych. Z jednej strony, łatwy dostęp do kredytów i pożyczek staje się coraz bardziej popularny, ale z drugiej strony, prowadzi to do narastania problemów finansowych. W takiej sytuacji, warto zastanowić się nad skorzystaniem z procedury upadłości konsumenckiej.
Upadłość konsumencka to procedura, która umożliwia osobom fizycznym uregulowanie swoich długów i uniknięcie bankructwa. Procedura ta pozwala na spłatę długów w określonych ratach, a po zakończeniu procedury, pozbycie się długu. Warto jednak pamiętać, że nie każdy może skorzystać z tej procedury.
Zobacz także: Upadłość konsumencka a bankructwo
Z raportu Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że najwięcej Polaków zadłuża się w bankach. Klienci banków najczęściej korzystają z kredytów gotówkowych oraz kredytów hipotecznych. W przypadku kredytów gotówkowych, wysokie oprocentowanie oraz dodatkowe koszty, takie jak prowizja czy ubezpieczenie, mogą prowadzić do spirali zadłużenia.
Zgodnie z danymi Ministerstwa Sprawiedliwości, w 2022 roku odnotowano 52 550 wniosków o upadłość konsumencką. Liczba ta w porównaniu z poprzednim rokiem wzrosła i wciąż widać rosnące zainteresowanie procedurą upadłości konsumenckiej.
Aby móc ogłosić upadłość konsumencką, musimy spełnić pewne kryteria. Przede wszystkim, musimy posiadać długi przewyższające wartość naszych aktywów oraz wykazać, że nie jesteśmy w stanie spłacić swoich długów w całości. Nie możemy również być przedsiębiorcami oraz mieć długów związanych z karą grzywny lub kosztami procesowymi w sprawach karnych.
Warto podkreślić, że procedura upadłości konsumenckiej to nie tylko sposób na uregulowanie długów, ale również ochrona przed egzekucją komorniczą. Właśnie dzięki tej procedurze, osoby zadłużone mogą uzyskać ochronę przed wierzycielami i uniknąć dalszych problemów finansowych.
Ewelina Kowalska – ekspert d/s oddłużania nieruchomości w Kancelarii Pomocy Prawnej FINTEO komentuje:
“W kontekście rosnącego zadłużenia Polaków w bankach, warto zwrócić uwagę na potrzebę zwiększenia świadomości finansowej wśród społeczeństwa. Warto podkreślić, że skuteczne oddłużenie wymaga nie tylko procedury upadłości konsumenckiej, ale również zmiany podejścia do zarządzania finansami oraz edukacji w tym zakresie.
Upadłość Konsumencka pomoże
Ważne jest, abyśmy zdawali sobie sprawę z ryzyka, jakie niosą za sobą pożyczki oraz kredyty. Konieczne jest zatem dokładne przemyślenie każdej decyzji finansowej i dokładna analiza kosztów. Warto zawsze szukać alternatywnych rozwiązań, takich jak pożyczki społecznościowe czy konsolidacja długów.”
Nie należy jednak tracić nadziei, jeśli już znaleźliśmy się w spirali zadłużenia. Procedura upadłości konsumenckiej może stanowić skuteczne rozwiązanie problemów finansowych. Warto jednak pamiętać, że skuteczne przeprowadzenie procedury wymaga wsparcia prawnika specjalizującego się w upadłościach konsumenckich.
Wspomniany wcześniej raport Komisji Nadzoru Finansowego wskazuje na to, że Polacy coraz częściej borykają się z problemami finansowymi. Warto zatem zwrócić uwagę na potrzebę edukacji finansowej już od najmłodszych lat. Odpowiednia edukacja może pomóc w uniknięciu problemów finansowych w przyszłości.
Podsumowując, upadłość konsumencka to skuteczne rozwiązanie dla osób borykających się z problemami finansowymi i zadłużeniem. Jednakże, aby skutecznie oddłużyć się, niezbędne jest dokładne przygotowanie oraz wsparcie ze strony prawnika specjalizującego się w upadłościach konsumenckich. Warto również zwiększyć swoją wiedzę na temat zarządzania finansami oraz edukować się w tym zakresie, aby uniknąć problemów finansowych w przyszłości.